First off, I'm just a hobby welder. I occasionally buy some scrap from local fab shops and sometimes buy a couple full sticks of angle or sq tube.
I just bought a stick (20') of 2x2x3/16" angle
and
a stick (24') of 2x2x1/8" sq tube.
I paid about $0.63/lb Is that a decent price? I know that price would most likely come down if I bought more quantity but I usually don't need it so I just buy what I can forsee using in the not too distant future.
the nice part is they cut it for free so I could haul it home, 24' is a little longer than I can haul
Oh yeah, I'm in York, PA
I just bought a stick (20') of 2x2x3/16" angle
and
a stick (24') of 2x2x1/8" sq tube.
I paid about $0.63/lb Is that a decent price? I know that price would most likely come down if I bought more quantity but I usually don't need it so I just buy what I can forsee using in the not too distant future.
the nice part is they cut it for free so I could haul it home, 24' is a little longer than I can haul

Oh yeah, I'm in York, PA
Comment